VOLVO XC90 2.0L T8 8AT AWD (400 HP)
2014–2019
315
bhp
Power
6.4
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
87.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1969cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 315bhp |
| Power | 235kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.4s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 87.1mpg |
| Combined | 2.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4950mm |
| Width | 2009mm |
| Height | 1775mm |
| Wheelbase | 2985mm |
| Kerb Weight | 2350kg |
| Boot Capacity | 671L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/45R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |