VOLVO XC90 2.4L D3 6AT (163 HP)
2007–2014
161
bhp
Power
11.8
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2401cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 161bhp |
| Power | 120kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.8s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4811mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1781mm |
| Wheelbase | 2860mm |
| Kerb Weight | 2029kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |