VOLVO XC90 2.4L D5 5AT AWD (163 HP)
2002–2006
161
bhp
Power
12.3
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2401cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 161bhp |
| Power | 120kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 12.3s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4798mm |
| Width | 1890mm |
| Height | 1740mm |
| Wheelbase | 2860mm |
| Kerb Weight | 2024kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |