VOLVO XC90 2.5L T 5MT AWD (210 HP)
2002–2006
207
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
21.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2521cc |
| Cylinders | 5 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 207bhp |
| Power | 154kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.2mpg |
| Combined | 11.1L/100km |
| Urban | 16.1L/100km |
| Extra-Urban | 9.4L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4801mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1740mm |
| Wheelbase | 2860mm |
| Kerb Weight | 1985kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |