VOLVO XC90 3.2L FWD 6AT (238 HP)
2007–2014
235
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
19.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3192cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 235bhp |
| Power | 175kW |
| Torque | 320Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.9mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
| Urban | 16.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.9L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4811mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1781mm |
| Wheelbase | 2860mm |
| Kerb Weight | 2025kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |