VOLVO XC90 4.4L V8 6AT AWD (315 HP)
2002–2006
311
bhp
Power
7.3
s
0–100 km/h
17.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4414cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 311bhp |
| Power | 232kW |
| Torque | 441Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.3s |
| Top Speed | 210km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.4mpg |
| Combined | 13.5L/100km |
| Urban | 19.9L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4801mm |
| Width | 1900mm |
| Height | 1740mm |
| Wheelbase | 2860mm |
| Kerb Weight | 2102kg |
| Boot Capacity | 249L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/60R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |