AUDI Q3 Facelift 1.4L TFSI CoD 6MT FWD (150 HP)
2015–2017
148
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
127
mph
Top Speed
42.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1395cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 204km/h |
| Top Speed | 127mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42.8mpg |
| Combined | 5.5L/100km |
| Urban | 6.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 64L |
Dimensions & Weight
| Length | 4389mm |
| Width | 1831mm |
| Height | 1608mm |
| Wheelbase | 2604mm |
| Kerb Weight | 1460kg |
| Boot Capacity | 459L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |