FERRARI 212 Export 2.6 V12 5MT (165 HP)
1951–1952
163
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
137
mph
Top Speed
18.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2562cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 163bhp |
| Power | 121.3kW |
| Torque | 182Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 220km/h |
| Top Speed | 137mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.5mpg |
| Combined | 12.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3851mm |
| Width | 1450mm |
| Height | 1300mm |
| Wheelbase | 2250mm |
| Kerb Weight | 1000kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 5.50 X 16 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Discs |