FERRARI 212 Inter Cabriolet 2.6 V12 5MT (150 HP)
1951–1953
148
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
124
mph
Top Speed
18.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2562cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 164Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.4mpg |
| Combined | 12.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4100mm |
| Width | 1524mm |
| Height | 1349mm |
| Wheelbase | 2601mm |
| Kerb Weight | 950kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.40 X 15 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |