FERRARI F12tdf 6.3L V12 7AT RWD (780 HP)
2015–2017
769
bhp
Power
2.9
s
0–100 km/h
211
mph
Top Speed
15.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 6262cc |
| Cylinders | 12 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 769bhp |
| Power | 573.7kW |
| Torque | 705Nm |
Transmission
| Gearbox | Dual-Clutch (DCT) |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 2.9s |
| Top Speed | 340km/h |
| Top Speed | 211mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.3mpg |
| Combined | 15.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4656mm |
| Width | 1961mm |
| Height | 1273mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1520kg |
| Boot Capacity | 320L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/35 Zr 20 10 J || 315/35 Zr 20 11.5J |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |