MERCEDES BENZ E-Klasse (W212) 200 BlueEFFICIENCY 6MT (184 HP)
2009–2012
181
bhp
Power
8.5
s
0–100 km/h
144
mph
Top Speed
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 181bhp |
| Power | 135kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.5s |
| Top Speed | 232km/h |
| Top Speed | 144mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Urban | 10L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4868mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2870mm |
| Kerb Weight | 1615kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |