MERCEDES BENZ E-Klasse (W212) 200 BlueEFFICIENCY 7AT (184 HP)
2009–2012
181
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 181bhp |
| Power | 135kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 8.8L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4868mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2870mm |
| Kerb Weight | 1615kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |