MERCEDES BENZ E-Klasse (W212) 200 CDi BlueEFFICIENCY 6MT (136 HP)
2009–2012
134
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2143cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 134bhp |
| Power | 100kW |
| Torque | 360Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Urban | 6.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4868mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2870mm |
| Kerb Weight | 1620kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |