MERCEDES BENZ E-Klasse (W212) 200 NGT BlueEFFICIENCY 5AT (163 HP)
2009–2012
161
bhp
Power
10.4
s
0–100 km/h
139
mph
Top Speed
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 161bhp |
| Power | 120kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.4s |
| Top Speed | 224km/h |
| Top Speed | 139mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4868mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2870mm |
| Kerb Weight | 1735kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |