MERCEDES BENZ E-Klasse (W212) 250 CGI BlueEFFICIENCY 5AT (204 HP)
2009–2012
201
bhp
Power
7.8
s
0–100 km/h
148
mph
Top Speed
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1796cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.8s |
| Top Speed | 238km/h |
| Top Speed | 148mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 10.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4868mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2870mm |
| Kerb Weight | 1720kg |
| Boot Capacity | 538L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R16 W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |