MERCEDES BENZ E-Klasse (W212) 300 BlueEFICIENCY 4Matic 7AT (252 HP)
2009–2012
248
bhp
Power
6.8
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3498cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 248bhp |
| Power | 185kW |
| Torque | 340Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.8s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Urban | 9.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4868mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2870mm |
| Kerb Weight | 1815kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |