MERCEDES BENZ E-Klasse (W212) 350 CDi 4MATIC BlueEFFICIENCY 7AT (231 HP)
2009–2012
228
bhp
Power
7.1
s
0–100 km/h
152
mph
Top Speed
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2987cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 228bhp |
| Power | 170kW |
| Torque | 540Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.1s |
| Top Speed | 245km/h |
| Top Speed | 152mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 5.8L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4868mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2870mm |
| Kerb Weight | 1800kg |
| Boot Capacity | 538L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |