MERCEDES BENZ E-Klasse (W212) 500 7AT (388 HP)
2009–2012
382
bhp
Power
5.2
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
21.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 5461cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 382bhp |
| Power | 285kW |
| Torque | 530Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.2s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.8mpg |
| Combined | 10.8L/100km |
| Urban | 16.2L/100km |
| Extra-Urban | 7.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4868mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2870mm |
| Kerb Weight | 1720kg |
| Boot Capacity | 538L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/45 R 17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |