MERCEDES BENZ E-Klasse (W212) 500 BlueEFFICIENCY 4Matic 7AT (408 HP)
2009–2012
402
bhp
Power
5.2
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4663cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 402bhp |
| Power | 300kW |
| Torque | 601Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 7 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.2s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 13L/100km |
| Extra-Urban | 7.2L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4868mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2870mm |
| Kerb Weight | 1985kg |
| Boot Capacity | 532L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/40 R 18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |